04.06.2023 r. - Niedziela, Uroczystość Najświętszej Trójcy

Ks. Kot

Tak bardzo w dzisiejszym świecie brakuje jedności w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym. Wiele byśmy pewnie zyskali i zrobili, gdybyśmy usunęli z naszego życia podziały, które są spowodowane brakiem miłości, bo liczą się tylko nasze pragnienia i wygórowane często ambicje. Zamiast budować – rujnujemy; zamiast dawać pokój – wprowadzamy rozłam. To wszystko jest wynikiem braku miłości.

Prawdziwa miłość swoje źródło ma w Trójcy Świętej. Bóg Ojciec zesłał na świat „Syna, Słowo Prawdy i Ducha Uświęciciela”, jak usłyszymy w kolekcie, tylko dlatego abyśmy zrozumieli ekonomię Bożej miłości, która inna jest od ludzkiej. Jedność Bożych Osób wzywa nas dzisiaj do jedności z całym Kościołem Powszechnym, ale również i z Kościołem domowym, który jest pierwszą świątynią w życiu chrześcijanina – podkreślał to często św. Jan Paweł II...

Źródło: https://liturgia.wiara.pl/doc/558281.Niedziela-Trojcy-Swietej

Trochę historii...

Trójca Święta to pojęcie, który każdy z nas gdzieś słyszał, ale nie zawsze potrafi wyjaśnić. Nawet sam Święty Augustyn miał z tym problem o czym przypomina jedna z legend. Spacerował on pewnego dnia po plaży i rozmyślał nad istotą Trójcy Św., aż w pewnym momencie ujrzał chłopca, który próbował przelać całe morze do małego dołka na plaży. Gdy Agustyn powiedział mu że to niemożliwe,dziecko odpowiedziało mu, że prędzej przeleje morże do tej małej dziury niż słynny filozof zgłębi tajemnice Trójcy Św. Współcześnie uznaje się, że jest to dogmat zgodnie z którym Bóg jest Bogiem Trójjedynym, jedynym Bytem, ale istniejącym jako trzy Osoby. Upraszczając Stwórca to trzy Osoby i jedna substancja: Ojciec, Syn i Duch Św. W Biblii Trójca Święta objawia się m.in. gdy Archanioł Gabriel przepowiada Maryi że zostanie Matką Syna Bożego, podczas chrztu Jezusa w Jordanie, czy podczas Jego przemienienia na górze Tabor. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. W kościele katolickim przypada na niedzielę po zesłaniu Ducha Świętego. Jego początki datuje się na przełom IV i V wieku. Ówcześni przywódcy Kościoła postanowili poświęcić więcej uwagi na głoszenie prawdy o Trójcy Świętej i w ten sposób walczyć z herezjami oraz błędną nauką arian, którzy podważali istnienie bóstwa Jezusa i Ducha Świętego. Powstały specjalne modlitwy jak choćby prefacja autorstwa papieża Leona Wielkiego. Rzym nie widział jednak potrzeby by uchwalić osobne święto. Oficjalnie uroczystość Trójcy Przenajświętszej w całym Kościele wprowadził dopiero w 1334 roku papież Jan XXI. Kolorem obowiązującym w liturgii jest biały. W Polsce w dniu upamiętniającym Trójce Świętą kończy się także czas spowiedzi i Komunii Św. wielkanocnej.

Źródło: https://bimkal.pl/kalendarz/swieto-trojcy-swietej

Kategoria: