podstrony tytuł

19.03.2023 r. - IV Niedziela Wielkiego Postu - Laetare

Ks. Kot

Widzieć... "Człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce." Pan zobaczył serce Dawida i kazał namaścić go na króla. Dawid nie był bez grzechu, ale bezgrzesznych na świecie nie ma. W sercu Dawida Bóg zobaczył wszystko. "Zbódź się o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnienie ci Chrystus." Chrześcijanie zbudzili się. I choć wciąż są zamknięci w ziemskiej rzeczywistości, to przecież oczy ich ducha widzą i głęboko, i daleko. Mogą świat zmienić...

Źródło: Oremus. Teksty liturgii mszy świętej na każdy dzień  (rok A) - marzec 2023 r.

W Kościele katolickim IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Laetare (niedzielą radości). Jej nazwa pochodzi od słów Antyfony na wejście „Laetare, Jeruzalem: et conventum facite” (Raduj się, wesel się Jerozolimo). 

W niedzielę Laetare w czasie Mszy św. używa się szat liturgicznych koloru różanego. Używa się go jeszcze tylko raz w ciągu roku liturgicznego - w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete. 

Tradycja niedzieli Laetare sięga początków chrześcijaństwa. Zanim ustalono 40-dniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości.

Kategoria: